Наукова робота

На кафедрі в межах робочого часу викладачів виконується науково-дослідна робота

Науково-методичні підходи до управління професійними ризиками

(державний реєстраційний номер 0113U000790).

Керівник науково-дослідної роботи.

Кошель Володимир Іванович – к.т.н., завідувач кафедри

Виконавці

Поплавський О.П. – к.ф.-м.н., доцент

Савюк Г.П. – – к.т.н., доцент

Матківський М.П.  -к.т.н., доцент

Борик В.В. – к.х.н., доцент

Анотація

Питання щодо оцінки і мінімізації професійних ризиків у різних галузях, не зважаючи на велику кількість наукових робіт залишаються актуальними, особливо це стосується відносно нових галузей таких як інформаційні технології, нанотехнології. Наприклад нормування нових матеріалів (продуктів нанотехнологій) залишається відкритим. Оцінку ризику за допомогою традиційної методології ускладнює те, що існуючі підходи не враховують фізико-хімічні властивості наночастинок та особливості їхньої біологічної дії. Розмір, форму та щільність наночастинок потрібно враховувати при розрахунку граничних допустимих концентрацій. Необхідно відзначити, що для оцінки ризику та керування ним необхідна набагато більша база експериментальних даних, ніж та, що наразі накопичена з цієї проблеми.

Результати

Зібрано та систематизовано наявні в літературі дані щодо методів управління професійними ризиками. Зокрима в сфері технологій, наприклад при виготовленні напівпровідникових приладів, а також їх дослідженні в більшості випадків науковці працюють з полікристалічними матеріалами, розміри кристаликів яких становлять десятки нанометрів, а в їхній склад входять такі елементи, як ртуть, свинець, хлор, фтор та інші. Ці речовини відносяться до надзвичайно і високонебезпечних класів небезпеки. При оцінці ризику не враховують фізико-хімічні властивості наночастинок, їх розміри, форму, питому поверхню. Для мінімізації впливу шкідливих і небезпечних факторів необхідно використовувати комплекс таких заходів, як оздоровлення повітря в середовищі, впровадження нової техніки і технологій, використання засобів індивідуального захисту. Особливу увагу потрібно приділити реалізації дистанційних технологій, а також виконанню робіт в закритих установках, не переносячи матеріали через повітря.

Розроблено методику оперативного прогнозування наслідків при техногенних аваріях і катастрофах з витоком хімічно небезпечних речовин. Створена програма мовою VBA для автоматизації розрахунку площ зони можливого і прогнозованої зони хімічного забруднення небезпечних хімічних речовин та ширини прогнозованої зони хімічного забруднення.

Дана методика розрахунку демонструє методологічні шляхи щодо оптимізації заходів і засобів спрямованих на локалізацію і ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій техногенного характеру спричинених витоком аварійно хімічно небезпечних речовин, а також зменшити ймовірність помилок при даних розрахунках спричинених людським фактором.